دانلود فایل(مقاله خصوصی سازی و كاستی های سیستم مالی)

مقاله خصوصی سازی و كاستی های سیستم مالی|40227992|bwo|دانلود مقاله خصوصی سازی و كاستی های سیستم مالی,دانلود تحقیق خصوصی سازی و كاستی های سیستم مالی,مقاله خصوصی سازی و كاستی های سیستم مالی,تحقیق خصوصی سازی و كاستی های سیستم مالی
در حال حاظر فایل کامل و برتر با عنوان مقاله خصوصی سازی و كاستی های سیستم مالی آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

قسمتی از متن:

«خصوصی سازی و كاستی های سیستم مالی»

مفاهیم و تعاریف:

اندیشه اصلی در تفكر خصوصی سازی این است كه فضای رقابت و نظام حاكم بر بازار، بنگاهها و واحدهای خصوصی را مجبور می كند تا عملكرد كارآتری در بخش عمومی داشته باشند.

«بیس لی» و «لیتل چایلد» (Beesly and little child) در توصیف خصوصی سازی می‌گویند: «خصوصی سازی وسیله ای برای بهبود عملكرد فعالیتهای اقتصادی (صنایع) از طریق افزایش نقش نیروهای بازار است، درصورتی كه حداقل 50 درصد از سهام دولتی به بخش خصوصی واگذار شود».

«ولجانوسكی» (Veliganovski) خصوصی سازی را به معنای انجام فعالیتهای اقتصادی توسط بخش خصوصی یا انتقال مالكیت داراییها به بخش خصوصی می داند.

«بس» (Bos) خصوصی سازی را نشانه تعالی تفكر سرمایه داری و اعتماد به كارآیی بازار در مقابل اطمینان نداشتن به كارآیی بخش عمومی بیان می كند.

به طور كلی خصوصی سازی حركتی در جهت سپردن تعیین اولویتها به مكانیزم بازار است و از همین روست كه عبارت «بازار گراكردن» شاید جامع ترین تعریفی باشد كه از خصوصی سازی شده است. از این دیدگاه پدیده و مفهوم خصوصی سازی نه فقط به معنای تغییر مالكیت، بلكه به این معنی است كه تا چه حد عملیات یك بنگاه اقتصادی در قالب نظم نیروهای بازار آورده شده است.

اهداف خصوصی سازی

خصوصی سازی ابزاری برای نیل به اهداف مختلف در كشورهای با سیستم اقتصادی متفاوت است. در كشورهای اروپای شرقی خصوصی سازی با هدف تغییر نظام از یك اقتصاد متمركز و دستوری به یك اقتصاد آزاد مورد عمل قرار می گیرد. در این كشورها خصوصی سازی نیازمند تحولات گسترده ای در ابعاد حقوقی و سیاسی است.

در كشورهای جهان سوم خصوصی سازی یك واكنش نسبت به گسترش حوزه فعالیتهای دولت و اقداسی برای ایجاد شتاب در فرآیند توسعه اقتصادی است.

به طور كلی مهمترین اهداف خصوصی سازی را می توان چنین برشمرد:

كاهش اندازه (حوزه فعالیت) بخش دولتی

افزایش كارآیی

كاهش كسر بودجه و بدهیهای ملی

تعدیل مقررات (مقررات زدایی)

افزایش رقابت

گسترش بازار سرمایه

براساس قانون برنامه اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به غیر از صنایع مادر، هدف از واگذاری فعالیت های بخش دولتی به بخش خصوصی عبارت است از:

1- ارتقای كارآیی فعالیتها

2- كاهش تصدی دولت در فعالیتهای اقتصادی، خدماتی و غیر ضروری

3- ایجاد تعادل اقتصادی

4- استفاده بهینه از ظرفیتهای اقتصادی و امكانات كشور

روشهای خصوصی سازی

مرسوم ترین روشهای واگذاری فعالیتهای اقتصادی به بخش خصوصی شامل موارد زیر است:

- عرضه سهام به عموم

- عرضه غیر عمومی

- فروش داراییهای واحد دولتی

- تفكیك واحد مشمول واگذاری به واحدهای كوچكتر

- افزایش سرمایه شركت دولتی توسط بخش خصوصی

- فروش واحد دولتی به مدیران یا كاركنان واحد

- عقد قراردادهای واگذاری مدیریت یا اجاره داراییها

در ایران نیز ضمن آنكه تا كنون بعضی از روشهای یاد شده استفاده شد (عرضه به عموم، فروش به مدیران و كاركنان، فروش به گروههای خاص مانند ایثارگران و…)، روشهای اجرای واگذاری سهام شركتهای دولتی موضوع تبصره 35 قانون بودجه سال 1378 در كمیته اجرایی تبصره مذكور به صورت زیر اعلام شد.

- فروش به عموم از طریق بورس اوراق بهادار تهران

- مزایده

- فروش اقساطی

شناسایی متغیرهای تحقیق

در شناسایی راههای اجرای خصوصی سازی موانع عمده ای وجود دارد كه به عنوان اصلی ترین زمینه های عدم اجرای دقیق خصوصی سازی به شمار می روند و خود دارای زیر مجموعه ای متشكل از موانع جزء هستند. این موانع برای سهولت در دو گروه موانع مربوط به شركتهای مورد واگذاری تحت عنوان موانع درون سازمانی و موانع مربوط به وضعیت كلان اقتصادی تحت عنوان موانع برون سازمانی تقسیم بندی می شود.


مطالب دیگر:
تحقیق بررسی تاريخ هنر ملت هاپروژه تجزیه و تحلیل سیستم کاریابیپروژه تجزیه و تحلیل سیستم انتخاب واحد دانشگاهپروژه بررسی دبیرخانه ثبت احوالپروژه سیستم مدیریت فروشدانلود پروژه سیستم مکانیزه بیمه با رشنال رزپاورپوینت تجزیه تحلیل و طراحی سیستمها بخش رادیولوژی به همراه فایل wordبررسی تحلیل سیستم انتخاب واحد دانشگاهسیستم کتاب فروشی به همراه فایل اکسلپاورپوینت سیستم داروخانهدانلود سورس یک ویرایشگر متن و HTMLبرنامه پخش MP3 کلاسیک با ویژوالسورس یک ویروس ساده با ویژوال بیسیکارتباط با بانک اطلاعاتی اکسس در ویژوال بیسیکثبت اطلاعات دانش آموزان مدارس با زبان ویژوال بیسیکمدیریت مدیریت هتل به همراه سورس و مستندات در ویژوال بیسیکسورس کد بازی پک من در ویژوال بیسیکنرم افزار محاسبه اوقات شرعی شهرهای کشورپروژه بانکداری و مدیریت بانک در ویژوال بیسیکدانلود نرم افزار پیانو با ویژوال بیسیکپروژه نرم افزار چت بین کامپیوتر و سرورپروژه رزرو بلیط هواپیما با زبان ویژوال بیسیکنرم افزار مدیریت مهد کودک با زبان ویژوال بیسیکبررسی حرکت توپ در صفحه با زبان ویژوال بیسیکثبت و مدیریت اطلاعات یک فروشگاه با ویژوال بیسیک